Błędny przelew – jak naprawić pomyłkę?

Błędny przelew - co dalej?

Każdemu od czasu do czasu zdarza się zrobić coś omyłkowo. Co jednak jeśli tym czymś jest przelew? Jak odzyskać często niemałe kwoty, które trafiły w wyniku pomyłki na konto zupełnie nieznanego nam odbiorcy? Na szczęście ustawodawca zdecydował się wprowadzić w tej kwestii spore ułatwienie.

Problemu nie ma, gdy wskazany numer rachunku bankowego nie istnieje. Wówczas pieniądze cofnięte przez „automat” bankowy, wrócą do nas od razu. W przypadku jednak, gdy numer rachunku bankowego jest poprawny, ale nie należy do osoby, firmy lub instytucji, do której pieniądze miały trafić, mogą czekać nas niemałe komplikacje. Jeszcze do niedawna odzyskanie środków pieniężnych utraconych w ten sposób stanowiło skomplikowaną i czasochłonną przeprawę. Od lipca 2018 roku zobowiązano jednak banki do udzielenia „pomocy” osobie, która wykonała omyłkowy przelew.

„Pomoc” banku polega na tym, że w przypadku zgłoszenia mu faktu dokonania przez siebie omyłkowego przelewu, bank ma obowiązek powiadomić o tym nie tylko odbiorcę takiego przelew, ale także bank odbiorcy. Wówczas odbiorca pomyłkowego przelewu ma 30 dni na zwrot pieniędzy, które nie powinny do niego trafić. Zwrócone pieniądze trafiają najpierw na rachunek techniczny banku, a dopiero później do osoby dochodzącej odwrócenia przelewu. W przypadku gdy odbiorca przelewu nie zareaguje na wystosowaną do niego informację we wskazanym terminie, bank, na wniosek osoby, która wykonała błędny przelew, poda tejże osobie pełne dane osobowe posiadacza konta, na które trafił przelew. Jeżeli odbiorca przelewu posiada konto w innym banku niż bank osoby, która wykonała przelew, to ten bank ma 3 dni na przesłanie wspomnianych danych osobowych do banku osoby, która wykonała przelew. Następnie bank, który otrzymał z innego banku rzeczone dane osobowe, przekaże je wnioskodawcy. Wykorzystanie jednak tych danych do celów innych niż odwrócenie transakcji, zagrożone jest grzywną do 30 000 zł.

Po udostępnieniu danych osobowych przez bank, „pomoc” banku niestety się kończy. Wówczas nieodzyskane jeszcze środki pieniężne powinny być dochodzone na drodze sądowej.

Ta strona internetowa używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może ona działać lepiej. Przestrzegamy także RODO.

FORMULARZ KONTAKTOWY